OPĆINA GORNJI BOGIĆEVCI ĆE SUFINANCIRATI PRIJEVOZ SREDNJOŠKOLACA

mv Četvrtu sjednicu vijeća održali su 31. siječnja  vijećnici Gornjih Bogićevaca. U aktualnom satu načelnik Pavo Klarić je izvjestio da su radovi na igralištu Dubovac i pješačkoj stazi Smrtić obustavljeni od strane nadzora zbog prevelike vlage u tlu. Izvođač je započeo radove u svibnju prošle godine i imali su rok tri mjeseca te će po svemu sudeći platiti  penale zbog kašnjenja. Dobavljena je dozvola za priključak el.  energije na igralište u Dubovcu.U pripremi je raspisivanje natječaja za dovršetak izgradnje Doma u Trnavi koje sa svim instalacijama (el.energija, voda, plin) također uključuje prilaz i parkiralište . U pripremi je natječaj za izbor izvođača za rekonstrukciju pješačke staze u naselju Kosovac. Raspisuje se također i pozivni natječaj za uređenje grijanja i klime te prozračivanja dvorane Hrvatskog seljačkog doma u Gornjim Bogićevcima kao i zamjene rasvjete s led rasvjetom jer je trenutna potrošnja od 6 Kw previsoka. Ići će se i u zamjenu energenta u  kuhinji  u domu s dosadašnjeg električnog na plinski sustav.U pripremi je i natječaj za poduzetnike, obrtnike i OPG-ove  s područja općine za sufinanciranje njihovih razvojnih programa koji bi doveli do novog zapošljavanja ili povećanja opsega proizvodnje za što je u proračunu osigurano 100.000,00 kn rekao je načelnik Klarić. Još uvijek nisu stigli rezultati po natječaju za mjeru 7.4.1. gdje je općina kandidirala sportsko-rekreacijski centar i Klarić smatra da je tu država neozbiljna po pitanju povlačenja sredstava iz EU jer je natječaj raspisan u proljeće prošle godine, a rok za odluku je bio 4 mjeseca, tako da pet mjeseci nakon isteka roka nema rezultata, a u isto vrijeme se od JLS traži da planiraju svoje proračune što realnije .Vlada je na sam istek godine uplatila 38.105,00 kn za štete od elementarne nepogode suše na ratarskim kulturama što je općina odmah  proslijedila korisnicima. Raspisan je natječaj za financiranje projekata i rada udruga i vjerskih zajednica koji ističe 9.veljače pa načelnik poziva sve predstavnike udruga i vjerskih zajednica s područja općine i okolice da se jave na natječaj . U sljedećih nekoliko dana općina će raspisat natječaj za zapošljavanje jednog djelatnika u komunalnom pogonu na neodređeno vrijeme. Velik je interes za zapošljavanje žena u programu Zaželi , međutim ima puno zainteresiranih koji su mlađi od 50 godina što u programu može proći samo ako LAG Zapadna Slavonija koja provodi projekt dokaže da na području općine nema dovoljno osoba starih 50 i više godina za pomoć i njegu u kući. Uz 12 žena na ovom projektu će biti zaposlen i jedan koordinator. VIDLJIVI UČINCI NOVE POREZNE REFORME Na kraju svog izlaganja Klarić je izvjestio i o punjenju proračuna po novom modelu te ustvrdio da je konačno došlo do pomaka u decentralizaciji financija pa je u siječnju na račun općine  s naslova poreza na dohodak i izravnanja zajedno uplaćeno ukupno 281.000,00 kn . Za usporedbu u siječnju prošle godine je s naslova poreza na dohodak sjelo  36.000,00 kn i tekuća dotacija a koja nema veze s izravnanjem u iznosu od  114.500,00 kn . Razlika je 131. 000,00 kn što je na godišnoj razini povećanje za 1.600.000,00 kn. U početku sam bio skeptičan po pitanju nove porezne reforme ali sad se vidi da je učinjen veliki pomak u ovom dijelu financiranja lokalne samouprave rekao je načelnik . Nakon aktualnog sata većinom glasova usvojen je prijedlog Odluke o agrotehničkim mjerama radi zaštite poljoprivrednog zemljišta i o mjerama za uređivanje i održavanje poljoprivredinih rudina na području općine. Prijedlog Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području općine obrazložio je načelnik a s obzirom da se ona ne razlikuje puno od odluke koja je donesena za općinu Stara Gradiška nema potrebe trošiti vrijeme na taj dio sjednice . Ukratko , građani će morati na kućnom pragu razvrstavati mješani komunalni otpad u svrhu smanjenja zagađenja okoliša te iskorištenja recikliranog otpada u industrijske svrhe. Uz ovu odluku vijećnici su jednoglasno usvojili i  Prijedlog odluke o izradi Plana gospodarenja otpadom općine za razdoblje 2018-2023. godine. Bez značajnije rasprave usvojena je i analiza sustava zaštite i spašavanja kao i Plan razvoja civilne zaštite za razdoblje od 2018-220. godine. Prijedlog načelnika o sufinanciranju 25 % troškova prijevoza učenika srednjih škola s područja općine Gornji Bogićevci je uz kraću konzultaciju jednoglasno usvojen.